Magnez pierwiastek życia
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie – często nazywany pierwiastkiem życia, ponieważ bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Zapotrzebowanie dzienne u dorosłego człowieka na magnez wynosi aż 300-400 mg na dobę. Ciekawostką jest fakt, że magnez jest związkiem, którego organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, dlatego należy dostarczać go przez pożywienie lub poprzez suplementację1.
Rola magnezu w organizmie
Magnez pomaga utrzymać równowagę układu nerwowego i odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu bodźców nerwowych do mięśni. Dla uczniów i osób pracujących umysłowo magnez to wręcz niezbędny składnik – gdyż wpływa na zdolność koncentracji i zapamiętywania.
Jeśli chcesz, by magnez był lepiej przyswajany przez organizm, wybierz lek z magnezem z dodatkiem witaminy B6, która wspomaga jego wchłanianie o około 40%. To szczególnie ważne dla osób, które żyją w ciągłym stresie.
Dla osób z problemami kardiologicznymi również zalecane jest przyjmowanie magnezu, ponieważ wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pomaga w walce z arytmią, a także poprawia dotlenienie i ukrwienie serca. Dodatkowo zmniejsza stany zapalne w organizmie, spowalniając rozwój miażdżycy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu – to inwestycja w zdrowie2,3!
Objawy niedoboru magnezu
Niedobory magnezu w organizmie mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ ten pierwiastek odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych. Na szczęście organizm potrafi dawać nam wyraźne sygnały, gdy brakuje magnezu, choć często nie łączymy ich od razu z niedoborem tego pierwiastka. Dlatego, aby nie dopuścić do poważniejszych problemów zdrowotnych i zadbać o odpowiedni poziom magnezu, warto znać objawy jego niedoboru w organizmie:
- brak energii i osłabienie,
- łatwe męczenie się,
- zaburzenia koncentracji i uwagi,
- drżenie i mrowienie rąk,
- nadpobudliwość psychiczna i ruchowa,
- huśtawki nastroju, nadmierna nerwowość i rozdrażnienie,
- nierówne bicie serca lub napady szybkiego bicia serca tzw. kołatania serca,
- bolesne skurcze mięśni.
Do niedoboru tego pierwiastka dochodzi najczęściej u osób zestresowanych i aktywnych, kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, kobiet będących w ciąży, a także pacjentów leczonych antybiotykami czy lekami uspokajającymi, nasennymi oraz psychotropowymi, oraz także u chorych z niewydolnością nerek4. W przypadku wątpliwości związanych ze stanem zdrowia zawsze warto skonsultować je z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.
Szukasz skutecznego leku na niedobory magnezu? Wybierz preparat z magnezem, którego przyswajalność jest najwyższa.
Magnez jest trudno przyswajalnym pierwiastkiem, dlatego warto wybrać taki lek, który dobrze się wchłania. Preparaty z magnezem zawierają różne formy tego pierwiastka – sole organiczne i nieorganiczne. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by wybierać leki z solami organicznymi, takimi jak mleczan magnezu, ponieważ wchłaniają się one nawet w 90%. Z kolei sole nieorganiczne, jak tlenek czy chlorek magnezu, wchłaniają się tylko w 10-16%5.
Również forma tabletki ma wpływ na wchłanianie magnezu. Magnez wchłania się głównie w jelicie cienkim, dlatego warto wybierać leki w formie dojelitowych tabletek. Jest to forma doustna, ale dzięki postaci dojelitowej tabletka nie rozpuści się w kwasie żołądkowym, gdzie przyswajalność magnezu jest mniejsza, a dotrze w całości do jelita cienkiego, gdzie magnez wchłania się najlepiej, a ty nic nie tracisz.
Kluczowa dla przyswajalności magnezu jest także sama dawka magnezu zawarta w preparacie. Badania pokazują, że lepsze efekty osiągniemy, przyjmując mniejsze dawki magnezu, ale częściej. W przypadku dużych dawek na raz, wchłanianie magnezu przez jelita może się zmniejszyć, dlatego lepiej unikać przyjmowania go w dużych porcjach jednorazowo6.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.